Nowoczesna aparatura w naszym szpitalu

W związku ze znacznym zużyciem starego laparoskopu (17 lat intensywnej eksploatacji) konieczny był zakup nowej aparatury.

23 maja 2017 roku nastąpił odbiór nowego sprzętu na blok operacyjny Szpitala Powiatowego w Opocznie. Mimo wcześniejszych nieudanych prób pozyskania środków finansowych ze strony lokalnych przedsiębiorców, laparoskop został sfinansowany ze środków własnych. Koszt nowoczesnego toru wizyjnego wraz z wyposażeniem wyniósł ok. 500 tys. zł. Naszą ambicją jest posiadanie sprzętu, który będzie służył pacjentom przez długie lata dostarczając usług o wyższej jakości, niż w ośrodkach konkurencyjnych.

Laparoskop wysokospecjalistycznej klasy wykorzystuje technikę 3D. Otrzymany w ten sposób trójwymiarowy obraz umożliwia uwidocznienie szczegółów anatomicznych, co pozwala na dokładniejsze preparowanie tkanek i zminimalizowanie powikłań. Sprzęt do wizualizacji trójwymiarowej, dzięki zastosowaniu wysoce zaawansowanej technologii 3D, umożliwia chirurgowi uzyskanie dokładniejszego, trójwymiarowego obrazu przestrzennego operowanego obszaru,  Można go wykorzystać we wszystkich operacjach laparoskopowych w obszarze jamy brzusznej i klatki piersiowej. Wizualizacja 3D daje możliwość widzenia przestrzennego, takiego jak w rzeczywistości, dzieki czemu lekarz intuicyjnie wyczuwa położenie przedmiotów względem siebie. Pozwala operować szybciej, pewniej, minimalizując ryzyko powikłań. Integralną częścią laparoskopu jest moduł argonowy.

Dzięki nowej aparaturze można będzie wykonywać zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne oraz ginekologiczne. Wykonano już pierwsze zabiegi.