Dział Diagnostyki Laboratoryjnej

W jakiej sprawie?

Dział Diagnostyki Laboratoryjnej – Pracownia

📞44 754 48 48

Zakres wykonywanych badań, godziny pracy laboratorium, informacja nt. przygotowania się pacjenta do badania.

Wyniki badań nie są przekazywane telefonicznie. Odbiór wyników osobiście lub z upoważnieniem.

Działu Diagnostyki Laboratoryjnej – Kierownik

📞44 754 48 50

Pracownia Histopatologii

📞44 754 48 53

• Szpital – budynek B, parter

W jakiej sprawie?

Pracownia Bakteriologii

📞44 754 48 65

JAK PACJENT POWINIEN BYĆ PRZYGOTOWANY DO BADAŃ

POBIERANIE KRWI:
➡️ bądź na czczo, czyli po 12 godzinach od spożycia ostatniego posiłku,
➡️ nie głodź się wcześniej, zachowaj standardową dietę,
➡️ zachowaj zmniejszoną aktywność fizyczną przez kilka dni przed badaniem,
➡️ przed badaniem nie pij kawy, drinka i nie pal papierosowych (dla odwagi),
➡️ jeśli bierzesz jakiekolwiek leki, powiadom o tym diagnostę pobierającego ci krew,
➡️ zgłoś się na badanie pomiędzy godziną 7.00 a 9.00 rano.

POBIERANIE MOCZU (ANALIZA, POSIEW MOCZU):
➡️ dokładnie umyj okolice narządów płciowych,
➡️ do badania oddaj:
– mocz poranny lub będący w pęcherzu min. 4 godziny,
– do jałowego szczelnego naczynka,
– w ciągu 1 godziny dostarcz do laboratorium.

POSIEWY MIKROBIOLOGICZNE:
➡️ bądź na czczo,
➡️ nie myj zębów (wymaz z gardła),
➡️ nie stosuj leków i środków przeciwdrobnoustrojowych.

BADANIE CYTOLOGICZNE:
➡️ badanie wykonujemy między 10-20 dniem cyklu,
➡️ 4 dni nie należy stosować żadnych leków,
➡️ nie powinno być objawów stanu zapalnego (np. upławy),
➡️ przed wizytą u lekarza wystarczy umyć zewnętrzne narządy płciowe płynem do higieny intymnej.

KAŁ NA PASOŻYTY:
➡️ próbkę dostarcz w jałowym naczyniu w postaci grudki kału wielkości orzecha włoskiego.

Pobieranie próbek do badań odbywa się:
⏰ poniedziałek: 07:00 – 10:00
⏰ wtorek: 07:00 – 10:00
⏰ środa: 07:00 – 10:00
⏰ czwartek: 07:00 – 10:00
⏰ piątek: 07:00 – 10:00

Wykonujemy badania z pakietu Profilaktyka 40+.
Rejestracja:📞44 754 48 33
Uwaga! Oddanie próbek materiału odbywa się po uprzedniej rejestracji.

Więcej szczegółów na stronie: https://szpitalopoczno.pl/biezace/profilaktyka-40/

NASZ ODDZIAŁ

Dział Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Powiatowego w Opocznie świadczy usługi z zakresu podstawowych badań laboratoryjnych takich jak badanie moczu, morfologia krwi, glukoza oraz specjalistycznej diagnostyki wykorzystującej metody immunoenzymatyczne, kolorymetryczne i inne (badania hormonów, markery nowotworowe itp.).

Systematycznie zwiększamy zakres badań dostosowując go do aktualnych potrzeb pacjentów i lekarzy. Wykaz badań świadczonych odpłatnie znajduje się w zakładce: https://szpitalopoczno.pl/cennik-uslug-komercyjnych/. Aktualnie wykonujemy badania w kierunku diagnostyki covid-19. Szczegóły dostępne są w zakładce: https://szpitalopoczno.pl/covid-19/.

Większość wyników badań jest dostępne w ciągu 1 dnia. Istnieje możliwość wykonania badań w trybie „cito”.

Stałe dążenie do jak najlepszej obsługi klienta i wysokiej wiarygodności wyników spowodowało wdrożenie systemu jakości w oparciu o wytyczne Ministerstwa Zdrowia, czego ukoronowaniem było uzyskanie certyfikatu ISO 9001.

System jakości tworzą wykwalifikowany personel oraz procedury i instrukcje opisujące całość procesu diagnostycznego, w skład którego wchodzą obsługa klienta, analiza materiału biologicznego, walidacja i autoryzacja wyników badań. Analizy objęte są codzienną kontrolą wewnątrzlaboratoryjną.

Ponadto uczestniczymy w programach krajowych i międzynarodowych kontroli zewnątrzlaboratoryjnej takich jak: RIQAS, COBJw DL w Łodzi, StandLAB IQS, POLMICRO, EQA hem „ProQuality” oraz Międzynarodowy Program Kontroli Jakości Badań Immunotransfuzjologicznych. Potwierdzenie naszej pracy na najwyższym poziomie stanowią uzyskane certyfikaty https://szpitalopoczno.pl/o-szpitalu/certyfikaty/.

W laboratorium funkcjonuje nowoczesny system informatyczny łączący wszystkie stanowiska pracy z aparaturą pomiarową. Działa on w oparciu o kody kreskowe służące do identyfikacji pacjenta i materiału biologicznego. Pozwala także na pełną ochronę danych osobowych oraz archiwizację przez wiele lat wszystkich wyników naszych pacjentów.

Wszystkie oznaczenia wykonywane są przez wysoce wykwalifikowany personel – wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych oraz techników analityki medycznej.

Wśród diagnostów laboratoryjnych trzy osoby posiadają specjalizację z medycznej diagnostyki laboratoryjnej oraz dwie osoby z laboratoryjnej transfuzjologii medycznej.

PODZIĘKOWANIA OD NASZYCH ZADOWOLONYCH PACJENTÓW

Dodano: 2022.01.19